Koku Güncesi

Aromaterapik Yağlar ve Özellikleri Nelerdir

Aromaterapik Yağlar ve Özellikleri Nelerdir?

Aromaterapi, kökleri 6000 yıla kadar dayanan ve tıbbi bitkilerle yapılan tedavinin özel bir dalıdır. İnsanların on binden fazla kokuyu ayırt edebilme yeteneği düşünüldüğünde aromaterapi daha da önem kazanmaktadır. Zira bu tedavi yöntemi farklı uygulamalar kapsasa da uçucu yağları koklamayı da içerir. Ayrıca etkinliğine dair yapılan araştırmalar gün geçtikçe artarken geçmişte birçok uygarlık tarafından da kullanıldığı bilinmektedir. Eski Mısır Uygarlığı’ndan Yunan medeniyetlerine ve Roma medeniyetlerine kadar farklı şekillerde kullanılan aromaterapi, bitkisel yağların iyileştirici gücüne dayanır.

İyileştirici Etkili Yağları ile Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi, bazı bitkilerden elde edilen yağların çeşitli hastalıkları önlemek ya da tedavi etmek adına şifa amaçlı kullanımını ifade eder. Eski Mısır Uygarlığı’nda mumyalama işlemi için kullanılan aromaterapi, eski Yunan medeniyetlerinde ise hem güzellik hem de tedavi amaçlı kullanılmıştır. Günümüzde koku veya cilt emilimi yoluyla uygulanmakla beraber doğru oranda uygulanması ve uygulayan kişinin bu alanda bilgili olması önemlidir. Aromaterapi uygulamaları masaj yoluyla olabileceği gibi kompres, inhalasyon ve özel banyolarda da uygulanabilir. Bu tedavi için hazırlanan yağlar oldukça yoğun kıvamlıdır. Dolayısıyla eğitim almış kişiler tarafından seyreltilerek kullanılır. Kullanılan aromatik yağlar ve özellikleri ise şu şekildedir:

Lavanta Uçucu Yağı

Lavantanın taze çiçekli kısımlarından su buharı distilasyonu ile elde edilen lavanta yağı, kuvvetli antibakteriyel bir yağdır. Aromaterapide en çok kullanılan yağlar arasında yer alır. Birçok bakteri karşında etkili olduğu bilinen lavanta yağı, rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliktedir. Uyku bozukluklarında etkili olduğu dile getirilir. Kas ağrılarında etkilidir. Ayrıca hücre yenileyici olduğu belirtilir.

Ardıç Yağı

Dünya genelinde alternatif tıpta önemli bir yerde olan ardıç yağı, vücut ağrılarında etkilidir. Rahatlatıcı özelliğiyle öne çıktığı bilinir. Detoks etkisinin yanı sıra uykusuzluğa da iyi geldiği ifade edilir.

Limon Uçucu Yağı

Hem cilt hem de vücut sağlığı üzerindeki etkili olumlu sonuçları ile bilinen limon yağı kullanımı milattan önceki yıllara dayanır. Aromaterapi için grip semptomlarında, soğuk algılığında ya da depresyon ve stres gibi durumlarda kullanılabileceği ifade edilir. Ruh halini ve enerjiyi artırması ile bilinen uçucu yağın bir diğer olumlu etkisi de hafıza üzerindedir.

Biberiye Uçucu Yağı

Biberiye yağı, stres seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir. Kaygı giderici ve sakinleştirici etkilerinin yanı sıra antidepresan ve zihin açıcı özellikleri de vardır. Dolayısıyla beden ve zihin yorgunluğunu gidermede kullanıldığı görülür.

Gül Uçucu Yağı

Gül yağının antibakteriyel, antioksidan ve yara iyileştirici özellikleri olduğu belirtilir. Hoş görünüşüyle olduğu kadar kokusuyla da herkesin sevdiği gül, huzur verme etkisine sahiptir. Kişiyi stresten arındırabileceği söylenir. Ağrı kesici etkileri olduğu da belirtilir. Böylelikle baş ağrısının yanı sıra kas ve eklem ağrılarını azaltabileceği ifade edilir.

Aromaterapinin Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi, en rahatlatıcı tedavi yöntemi olarak daha fazla insanın ilgisini çekmeyi başarır. Bitkilerin gücü ile güzelliğin yanı sıra tıp alanında da popüler bir tedavi şeklidir. Aromaterapi, uçucu yağlar ile koruyucu ve tamamlayıcı bir yöntem olarak öne çıkar. Lavanta, biberiye, gül ya da limon gibi uçucu yağların yanı sıra vanilya, nane, kekik, okaliptüs ve melisa yağı gibi yağların da tedavide kullanıldığı görülür. Yağların genel özellikleri anti bakteriyel, antioksidan ve antiseptik olup farklı sağlık sorunlarına iyi geldikleri bilinir. Genel anlamda bahsedecek olursak, kişilerin stresini azaltmada etkili oldukları ve depresyona karşı iyi geldikleri belirtilir. Zihnin uyarılmasında da rol alan yağların aynı zamanda nörolojik hastalıkların tedavisine yardımcı olabildiği belirtilir. Solunum yolu enfeskiyonları söz konusu olduğunda yine belirli uçucu yağlara başvurulur. Cilt üzerinde de olumlu etkileri olan aromatik yağlar, baş ağrısı ve bazı vücut ağrılarının giderilmesine yardımcı olur. Yaraların iyileşmesini destekler. Hem selülit hem de çatlakların azalmasını sağlar.

Selin Kolonya, kolonya uzmanlığına dayanan hikayesiyle farklı kokuları içeren kolonyalarını kullanıcılarına sunar. Limon kolonyası nda uzman olarak yüksek alkol ve keskin limon kokulu kolonyaları ile hem ferahlatır hem de tam anlamıyla hijyen sağlar. Limon kolonyasının yanı sıra ardıç kolonyası ile ardıç bitkisinin kendine has kokusu sayesinde ortama temiz hava kazandırır. Lavanta kokusu ile ferahlatırken rahatlamış hissettirir. Selin Kolonya farklı esanslardan elde ettiği kokular ile kullanıcıların ihtiyacını karşılarken cilde uyumlu ürünleri ile ferahlık ve canlılık verir.

İlgili Yazılar

İyi Hissettirecek Öneriler
Devamını Oku
Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları
Devamını Oku
Parfüm Notaları Nelerdir?
Devamını Oku