Koku Güncesi

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Evde Yapılabilecek Egzersizler

Dünyayı önemli ölçüde etkileyen koronavirüs ile birlikte insanlar zamanlarının çoğunu evde geçirmeye başladı. Özellikle karantina günlerinde kişilerin yaşam tarzı alışkanlıklarında değişikliğe gittiği görülmekle beraber kilo kontrolünü sağlamak için sağlıklı beslenmeye ve egzersiz yapmaya yöneldiği de gözlemlenmiştir. Kişinin hem psikolojik hem de fiziksel olarak zinde kalmasına yardımcı olabilen evde yapılabilecek egzersizler, formunu korumak isteyenler tarafından ve spor salonlarına gitme konusunda hala temkinli olanlar tarafından yapılabilir. Ancak egzersizlerin devamlılığı açısından kişilerin istikrarlı olması önemlidir. Her gün egzersiz yapmak için ilham yolları arayanlara motive edici araç olarak kokular önerilir. Bunun yanı sıra kişinin kondisyonuna uygun seçtiği egzersizler ile düzenli egzersiz alışkanlığı edinilebilirken salgın ile birlikte oluşan hareketsiz yaşam tarzı ile de mücadele edilebilir.

Latin Esintili Bir Dans Antrenmanı: Zumba

Zumba, dansın spora dönüşmüş hali olarak kendine has kareografileri ve ritimleri ile etkili bir fitness programıdır. Bir salonda gruplar halinde yapılabilen bu spor, evde yapılabilecek egzersizler arasına da adını yazdırır. Evde tek başınıza seviyenize uygun bir video seçerek zumba hareketlerine kendinizi kolaylıkla kaptırabilirsiniz. Zayıflama konusunda etkili bir araç olarak nitelendirilebilen zumba, birçok kasın aynı anda çalışmasına olanak sağladığı için faydalıdır. Zumba, eğlenceli ve çok yönlü bir fitness çılgınlığı olarak ihtiyaçları karşılayacak şekilde değiştirilebilir.

Ev Rahatlığında Egzersiz Yapmanın Harika Yolu: İp Atlama

İp atlama, evde yapılabilecek egzersizler içerisinde olup kardiyoya başlamanın eğlenceli yollarından biridir. Fakat doğru strateji için doğru alanı bulduğunuzdan emin olmalısınız. Atlamak için sert yüzey bulmalısınız. Bir mata yatırım yapabilirsiniz. Böylelikle çizilmeleri önleyebileceğiniz gibi zemine çarpan ipin sesini de azaltabilirsiniz. Bunun için varsa evinizin garajını tercih edebileceğiniz gibi koridorlarınızı ya da uygun büyüklükteki bir odanızı da tercih edebilirsiniz. Ayakkabınızın rahat olduğundan emin olabilir ve mümkünse darbe emici özelliği olan ayakkabılara yönelebilirsiniz. Evde yapılabilecek egzersizler içerisinde bulunan ip atlama ile kilo verebilir, konsantrasyonunuzu atırarak hedefinize odaklanabilir, koordinasyonunuzu geliştirebilir ve vücut esnekliğinizi artırabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı: Pilates

Özellikle sağlıklı kilonun korunmasında önemli rolü olan pilates, duruşu iyileştirme, enerjiyi artırma, vücut farkındalığını artırma, esnekliği ve hareketliliği artırma gibi birçok faydalı özelliklere sahiptir. Evde yapılabilecek egzersizler içerisinde yer alan pilatesin birçok hareketi mevcuttur.

İşte evde yapılabilecek egzersizler arasında bulunan pilates için birkaç hareket:

Glute Bride

Alt vücudun çalışmasından sorumlu olan bu hareket ile kalça kaslarınızı ve hamstringlerinizi güçlendirebilirsiniz. Glute Bridge hareketini yapmak için sırt üstü uzanılır ve ayaklar matın üzerinde düz olacak şekilde basılır. Bel köprü şeklinde yukarı kaldırılır ve bu esnada kalçanın sıkı olmasına dikkat edilir. Kalça 2 ile 3 saniye kadar yukarı itilir ve sonra kontorllü bir şekidle tekrar mata indirilir.

Hundred

Bir pilates ısınma hareketi olan hundred, nefesin hareketle koordine edilmesine olanak sağlar. Bedenin alt ve üst kısımlarının kuvvetlenmesini ve güçlenmesini destekler. Evde yapılabilecek egzersizler içerisindeki bu hareketi yapmak için sırt üstü matınıza uzanabilir, dizler karına doğru çekilebilir ve ellerin beden ile aynı hizada olmasına dikkat edilebilir. Hareketi gerçekleştirmek için bacaklar 45 derecelik açıyla yukarı kaldırılabilir ve her nefes alış verişte kollar minik minik yukarı aşağı kaldırılıp indirilebilir. Bu esnada beş nefes alıp beş kez nefes vererek hareket tekrarlanır.

Double Leg Strecth – Çift Bacak Uzatma

Evde yapılabilecek egzersizler söz konusu olduğunda öne çıkan pilates, çeşitli hareketlere sahiptir. Bu hareketler içerisinde yer alan double leg strecth, abdominal kasların dayanıklılığını artırır ve beden koordinasyonun gelişmesine yardımcı olur. Hareket için sırt üstü uzanılabilir ve bacaklar 90 derece kırık olacak şekilde ayarlanabilir. Nefes verildiği esnada kollar baldırlara doğru uzatılıp baş ve omuz yerden kaldırılır. Nefes alırken ise kollar kulakların arkasına doğru uzatılırken bacaklar da içeriye doğru uzatılır. Tekrar nefes verip kollar daire çizerek baldıra doğru getirilir ve bacaklar göğüse doğru çekilir.

Motivasyonun Artırılmasını Sağlayan Kokular Nelerdir?

Motivasyonun artırılması için verilen ipuçları genellikle ölçülebilir hedefler koymak ve rutin oluşturmak gibi maddelerden oluşurken kokunun gücü göz ardı edilir. Duyular içerisinde en güçlü olan koku, beyin ile olan benzersiz ilişkisi nedeniyle duygu ve düşünceler üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Hiçbir şey sıkı bir antrenman ve düzenli bir beslenmenin yerini alamasa da bazı kokular, size hem kendinizi iyi hissettirirken performansınızı da bazı yönlerden olumlu etkileyebilir. Spor salonlarında da tercih edilebilecek kokular sporcuların performansını iyileştirebilirken salona çekici bir hava kazandırabilir. Kullanıcılar evde yapılabilecek egzersizler esnasında kendilerini motive edebilirler. Papatya, sporcuların egzersizler esnasında kendilerini rahat hissetmelerine olanak sağlayabilir. Buhar damıtma yoluyla çıkarılan uçucu yağlardan olan papatyanın kasları ve zihni gevşetmede yararlı olduğu bilinir. Nane, güçlü ve ferahlatıcı kokusuyla herkes tarafından bilinir. Enerji seviyelerinin artmasında önemli etkiye sahip olduğu dile getirilir. Fiziksel efor sırasında nane kokusu ile motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Taze ve temiz aromaya sahip lavanta ise kokusuyla rahatlatıcı etkiye sahiptir. Sporcular tarafından hoş olmayan kokuları rahatlıkla gidermek için tercih edilebilir. Evde yapılabilecek egzersizler esnasında da lavanta kokusundan faydalanılabilir.

İlgili Yazılar

İyi Hissettirecek Öneriler
Devamını Oku
Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları
Devamını Oku
Parfüm Notaları Nelerdir?
Devamını Oku