Koku Güncesi

Hanımeli Çiçeği Faydaları ve Özellikleri

Hanımeli Bitkisi

Hanımeli, çalı ve sarmaşık türünden bir bitki olup 200’e yakın çeşidi bulunur. Bilimsel adı Lonicera Periclymenum’dur. En çok bilinen türleri arasında Japon hanımeli çiçeği, Tatar, Keçikulağı ve Mercan hanımelisi gösterilir. Hanımeli çiçeği, çiçeklerinin zarifliği nedeniyle bu ismi almıştır. Çoğunlukla hoş kokuya sahip hanımeli, mavi, kırmızı ya da siyah çitlenbik şeklinde meyvelere sahiptir. Bitkinin bazı türlerinin meyveleri yenilebilir olsa da bazılarının ki hafif zehirlidir. Kokulu ve renkli olmalarının yanı sıra meyveleri ile süslü bir görünümde olan bitki, bahçelerde rahatlıkla yetiştirilebilir. Humuslu toprak seçildiği takdirde saksılarda da yetiştirebileceği ifade edilir. Farklı özelliklere sahip bitkinin pek çok kullanım alanı vardır. Çiçek, yaprak ve tohum bitkinin kullanılan kısımlarıdır.

Hanımeli Çiçeği

Güzel ve zarif görünüme sahip hanımeli, bir süs bitkisi olup ilkbaharda güzel kokulu çiçekler açar. Hoş, narin görüntüsü ile dikkat çeken bitki tutunduğu yeri sarıp sarmalar. Hoş kokusuyla bulunduğu yerlerde parfüm etkisi bırakır. Birden fazla rengi bulunur. Tatlı nektarları ile adından söz ettirir. Hanımeli genellikle ılıman iklimlerde yetişir. Yetiştirilmesi ve bakımı kolay bitkiler arasında yer alır. Dekoratif amaçlı yetiştirildiği görülen bitkiler Latince Lonicera olarak tanımlanır. Sağlık için pek çok potansiyel fayda taşır. Bağışıklığı güçlendirmeden ağız sağlığına ve diyabete kadar birçok yaygın kullanım seçeneğinin olduğu belirtilir. Ancak pek toksik sayılmayan bitkinin zehirli versiyonlarının hem kişilerin kendisi hem de varsa evcil hayvanları tarafından tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanmadan önce doktora danışmak her zaman iyi bir seçenektir.

Hanımeli Özellikleri Nelerdir?

Hanımeli bitkisi hoş kokusuyla öne çıkan bir bitkidir. Zarif bir görünüme sahiptir. Hızlı bir şekilde büyüyen bitkiler, yeterli olgunluğa eriştiğinde çiçek açarlar. Çiçeklerinin sarı ve beyaz olmak üzere farklı renkleri bulunur. Genel olarak 2 ile 3 metreye kadar boylanan bitkiler uzun ömürlüdür. Bol güneş alan alanlarda konulandırılabileceği gibi yarı gölge alanlara da yerleştirilebilirler. Çalı formundaki türlerin güneşli ortamları sevdiği dile getirilir. Hanımeli özellikleri arasında dayanıklılık da bulunur. Bazı türlerinin güçlü soğuklara karşı dayanabildikleri bilinir. Dolayısıyla bulundukları bölgeye ve türlerine göre yaprak dökebilirler ya da her daim yapraklı olabilirler.

Hanımeli Faydaları Nelerdir?

Hanımeli bitkisi faydaları arasında canlandırarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer alır. Çiçeği ile hastalıkları vücuttan uzak tutacak özelliklere sahip olduğu belirtilen bitkinin çiçeklerinden çay yapılabilir. Özellikle siyah meyveleri olan bitkinin meyvelerinin tüketilebileceği ifade edilir. Bu meyvelerin vücut direncini yükseltebileceği belirtilir. Hanımeli çiçeği faydaları içerisinde ağız sağlığını koruması bulunur. Bunun için çiçeği suda kaynatıldıktan sonra soğuk gargara yapılabileceği dile getirilir. Çayının ise ağız kokularını giderebileceği bilinir. Çayının aynı zamanda yemeklerin sindirimini kolaylaştırabileceği ifade edilir. Midenin korunmasına yardımcı olur. Bitkinin yağının ise çatlak ve kaşıntı gibi durumlarda tercih edildiği görülür. Kullanıldığı alanlarda ölü deriyi attığı belirtilir. Çiçeğinden alınan yağın losyon olarak kullanılabileceği söylenir. Aynı zamanda temizlik suyuna eklendiğinde evde parfüm etkisi oluşturabileceği belirtilir.

Hanımeli birden fazla alanda kullanılan ve fayda sunan bir bitkidir. Kendisine ait hoş ve doğal bir kokusu vardır. Kokusuyla öne çıkan bitki, kolonya yapımında da kullanılmaktadır. Farklı boyuttaki kolonyaları bulunan Selin Kolonya, klasik kokuların dışına da çıkarak kullanıcılarını tazelenmiş hissine kaptıracak hoş kokular ile üretim yapar. Ürün çeşitliliği içerisinde yer alan hanımeli bitkisi ile kolonya ferahlığı sunar. Selin Hanımeli Kolonyası, yazın habercisi bitkiden kolonya üretir. Her akşam 19:00’da kokusunu yayan hanımeli bitkisinden ilham alarak kullanıcılarını narin çiçeğin kokusu ile bir araya getirir.

İlgili Yazılar

İyi Hissettirecek Öneriler
Devamını Oku
Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları
Devamını Oku
Parfüm Notaları Nelerdir?
Devamını Oku