Koku Güncesi

İyi Hissettirecek Öneriler

İyi Hissettirecek Öneriler

Dünya genelinde yaşanan birtakım gelişmelerden sonra, evde zaman geçirme arttı ve evdeki zamana uyum sağlandıkça evdeki işlevsellik ve temizlik ön plana çıkmaya başladı. Birçok kişi ufak ufak ev düzenleme yollarını aramaya başladı. Evlerin gün yaşantımızdaki rolleri artıkça kişiler ev düzenleme önerileri ile salon ve yatak odası gibi alanları yeniden dekor etmek için harekete geçti. Evinizde daha iyi hissetmek ve ruh halinizi iyileştirmek için yapılabilecek birçok küçük değişiklikler mevcut. Sizin için derlenen ev düzenleme üzerine yazımızı okuyabilir ve kendinize rehber edinebilirsiniz.

Salon Düzenleme Önerileri

Oturma odaları ve salonlar hem konfor hem de kullanım kolaylığı açısından işlevsel dekore edildiğinde anında ilgi çekici olan alanlardır. Fakat tasarım sürecinden önce kişilerin alanı nasıl değerlendirmek istediklerine karar vermeleri önemlidir. Ev düzenleme önerileri olarak işe duvarlardan başlayabilirsiniz. Duvarlar, odaya kişilik kazandıran unsurlardır. Odanın havasını değiştirmek için duvara büyük bir sanat eseri alınabileceği gibi gün ışığının odanın içinde yansımasını sağlayacak bir ayna da asılabilir. Salonlar temel yaşam alanları olduğundan dolayı konforlu olması önemlidir. Bu yüzden ev düzenleme konusunda ne yapacağınıza karar veremediyseniz ve bütçeniz kısıtlıysa dekoratif yastık ve kırlent modellerinden yardım alabilirsiniz. Küçük dozlarda yeni ürünler eklemek, yaşam alanınızın havasını bir anda değiştirebilir. Sıcaklık duygusunu getirmek çin ahşap çerçeveler, masalar veya sehpalardan yardım alabilirsiniz. Odanıza biraz daha yaşam hissi vermek için desenli bir halı seçiminde bulunabilirsiniz. Koltuklar bir salonun olmazsa olmazları arasındadır. Yaşam alanınız ne kadar küçük olursa olsun ev düzenleme söz konusu olduğunda koltuklarınızı tamamen duvara yapıştırmaktan kaçınmalısınız. Eğer alanınız yeterince genişse bir değişiklik yaparak mobilyaları odanın ortasında yerleştirerek sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. Aydınlatma her odada dikkat edilmesi gereken temel unsurlar içerisinde yer alır. Bundan dolayı lambaderlerden ve masa lambalarından destek alınabilir. Bitkiler ile dekorasyona son dokunuşu yapabilir ve odanıza hem tazelik hem de hayat kazandırabilirsiniz.

Yatak Odası Düzenleme Önerileri

Yatak odaları, yalnızca uyumak için değil, kimi zamanda çalışmak içinde kullanılan alanlardır. Dolayısıyla hem kaliteli bir şekilde uykuyu desteklemesi hem de işlevsel olarak kullanılabilmesi için ev düzenleme konusunda daha dikkatli hareket edilebilir. Dikkatin dağılmaması adına duvar renklerinde açık mavi ya da yeşil tonlarına gidilebilir. Duvar boyaları ortamın havasını değiştirirken duvarlarda kullanılacak çerçeveler ya da tablolar ortama hareketlilik kazandırabilir. Ev düzenleyici seçeneklerinden yardım alınarak alanın daha düzenli görünmesi sağlanabilir. Ev düzenleme noktasında şık sepetler ve saklama kutuları, fazladan depolama alanına ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir. Özellikle küçük bir yaşam alanına sahipseniz, aynaları kullanabilirsiniz. Harika bir illüzyon yaratmak için aynaları güneş ışığını en çok alan yere konumlandırarak alanın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca perde seçiminde tül ya da daha açık renkli perdelere yönelebilir ve odanın daha fazla doğal ışık ile aydınlanmasına katkıda bulunabilirsiniz. Duvarlara şık raflar asarak kitaplardan objelere ve fotoğraflara kadar birçok eşyanızı sergiyleyebilir ve yatak odanızın havasını basit ev düzenleme önerileri ile değiştirebilirsiniz. Alanınız yeterince geniş değilse ama bir çalışma masasına gerek duyuluyorsa, katlanabilir masalardan yardım alabilirsiniz.

Evinizin Havasını Hoş Kokular İle Değiştirin

Koku en önemli duyularımızdan biri olup ruh halini ve duygu durumunu etkileyebilmektedir. Salon ve oturma odaları diğer odalara kıyasla aile ve arkadaşlar ile toplanıldığında daha fazla sosyalleşmenin olduğu alanlardır. Ortak alanda temiz ve taze bir hava oluşturmak için nar, yeşil elma, ardıç ya da greyfurt gibi meyve kokularını tercih edebilirsiniz. Farklı alternatif olarak adaçayı, fesleğen, lavanta, zambak , sedir ve sandal ağacı gibi kokuları da deneyebilirsiniz. Yatak odaları hem ev düzenleme şekli ile hem de ortamdaki havası itibariyle uyumaya teşvik edici özellikte olmalıdır. Ortamın havasını olumlu yönde etkileyerek sizi rahatlatacak çeşitli kokulara başvurabilirsiniz. Kokular içerisinde öne çıkan lavanta sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği ile bilinir. Uykusuzluğa iyi geldiği bazı bilimsel araştırmalar ile de ortaya konulmuştur. Yatak odanızda lavantanın hoş kokusuna yer açabilirsiniz. Yasemin ise bir başka uyku yardımcısı kokudur. Aynı zamanda stresle mücadelede yardımcı olduğu da ifade edilir. Lavanta ve yasemin kokularının dışında yatak odalarında başka kokular isterseniz, vanilya, papatya ya da bergamot gibi kokuları da deneyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İyi Hissettirecek Öneriler
Devamını Oku
Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları
Devamını Oku
Parfüm Notaları Nelerdir?
Devamını Oku