Koku Güncesi

Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları

Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları

Kolonya bir tür parfüm olup içerisindeki etil alkol ile ferahlatıcı ve ayıltıcı etkisi bulunan ve farklı esansları ile sıklıkla tercih edilen ürünlerdendir. Türk kültüründe özellikle bayram ziyaretlerinde önemli bir yere sahiptir. Kolonya çeşitleri oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Meyve kokularından taptaze çiçek kokularına kadar farklı hoş kokuları kolonya ile evlerinize getirebilirsiniz. Ürünleri evlerinizde, iş yerlerinizde, yanınızda her an ihtiyaç duyduğunuz her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Farklı boyutlarda üretilmeleri sayesinde cebinizde ya da çantanızda taşıyabilirsiniz. Çiçek kokulu kolonya çeşitleri ile kendinizi çiçek bahçesindeymiş gibi hissederken, meyveli ürünler ile meyvelerin taze kokusunu alabilirsiniz. Kolonya çeşitleri farklı markalar tarafından üretilir, dolayısıyla alırken kalitesi test edilmiş malzemelerden üretilmiş ürünlere yönelmelisiniz. Ayrıca ürünlerin içerisindeki etil alkol oranına dikkat etmelisiniz. Peki kolonya çeşitleri nelerdir ve alkol derecesi neyi ifade eder?

Kolonya Çeşitleri

Kolonyalar, Türk kültürünün bir parçası olarak farklı kokulara sahip olabilmektedir. Özellikle son zamanlarda evlerde bulundurulan bir numaralı hijyen ürünleri içerisinde yer alırlar. Sürüldüğünde ferahlık hissi vermesi ve güzel kokması nedeniyle günlük hayatta sıklıkla kullanılırlar. Gülden lavantaya, mandalinadan greyfurta ve yasemine kadar birçok farklı esansı vardır. Birçok çeşide ve türe sahip olması kullanıcıların farklı kokuları evlerinde misafir etmesine olanak sağlar. Kolonya çeşitleri içerisinde alışılmışın dışındaki kokular ile tanışabileceğiniz ürünler de yer alır. Limon kolonyası hemen hemen her evde bulunan ve ferahlamak isteyenlerin gözdesi olan kolonya çeşitleri listesinde bulunur. Kiraz çiçeği kolonyası, güçlü ve hoş kokusuyla yenilenme hissi verir, kişileri mest etmesine olanak sağlar. Lavanta kolonyası, kolonya çeşitleri denildiğinde kullanıcıların yöneldiği ürünlerden olup hoş ve doğal kokusu ile sakinleştirici etkiye sahiptir. Çiçek kolonyası almaktan yana olanların tercih edebileceği çiçek buketi, leylak kolonyası, ferah ve serinletici etkisiyle bilinen kolonya çeşitleri içerisinde yer alır. Kişileri cezbedebilecek parfümlü kolonyalar, çeşitli bitki özlerinden elde edilerek üretilirken kalıcı özellikleri ile de dikkat çekmeyi başarırlar. Parfümlü kolonyaların hoş kokuları ile ferahlamak isteyenler hanımeli ve ardıç gibi bitki özlerinden elde edilen ürünlere yönelebilir. Yeni nesil kolonyalar ile hem ferahlayabilir hem de cildinizi kolonyanın olumsuz etkilerinden koruyabilirsiniz. Cilt dostu özellikleri ile öne çıkan nemlendirici etkili kolonya çeşitleri, cildinizi kuruma ya da tahriş gibi olumsuz etkilerden koruyabilir.

Kolonyadaki Alkol Oranı Neyi İfade Eder? 80 Derece Kolonya Ne Demek?

İçinde bulundurduğu maddeler ile virüs ve bakterilere karşı etkili olan kolonyalar, farklı alkol oranlarına sahiptir. Kolonya alkol oranı aslında ürünün içerisindeki etil alkol miktarını belirtmektedir. Ürünlerin genel olarak bileşenleri ise etil alkol, su ve hoş koku veren esanslar olmaktadır. Ürünler içerisindeki alkol oranının artması mikrop ve virüsler üzerindeki etkisinin de artığını ifade ettiğinden dolayı uzmanlar tarafından 60 derece ve üzerindeki kolonya çeşitleri önerilir. Dolayısıyla virüs ve bakterilere karşı etkili hijyen sağlamak isteyenlerin 80 derece olanları tercih etmesi gerekir. Yüzde 80 ve üstü etil alkolden oluşan kolonya çeşitleri ile etkili temizlik ve hijyen sağlanabilir.

Kolonyanın Faydaları Nelerdir?

Geçmişten günümüze kadar ferahlatıcı, hoş kokuları ve tam temizlik sağlayan özellikleri nedeniyle kullanılan kolonya çeşitleri, özellikle bunaltıcı yaz günlerinde canlandırma özelliğine sahiptir. Pratik bir şekilde kullanılabilmeleri ve hoş kokmaları kolonya faydaları arasında öne çıkar. İçerisinde %80’in üzerinde etil alkol bulundurulan ürünler, yüksek oranda hiyen sağladığından dolayı ellerin sürekli yıkanmadığı durumlarda dezenfektan olarak kullanılabilir. Cilde pratik bir şekilde uygulanan ürünler, ciltte kuruluk gibi sorunlara neden olsa da nemlendirici etkili olanların tercih edilmesi, yüksek alkol içeriğine rağmen cildi tahriş etmeden koruma sunabilir. Ürünler, farklı esansları ile hoş kokuların etrafa yayılmasını sağlarken kişilerin kendilerini iyi hissetmesine yardımcı olur.

İlgili Yazılar

İyi Hissettirecek Öneriler
Devamını Oku
Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları
Devamını Oku
Parfüm Notaları Nelerdir?
Devamını Oku