Koku Güncesi

Sakura Ağacı

Sakura Ağacı

Sakura ağacı, izlemeye değer muhteşem görüntüsüyle dünya genelinde uluslararası izleyici kitlesine hitap eden bir türdür. Japonya’nın simgesi olarak nitelendirilmekle beraber ölümle yaşamın birlikteliğini simgelediği belirtilir. Zira dallarda yavaş yavaş açan muhteşem güzellikteki çiçekler, daha henüz solmamışken dökülmeye başlarlar. Bu şekilde insan ömrünün kısa ve güzel olduğunu, yeniden doğuşu hatırlatırlar. Kiraz çiçeği ağacı, aynı zamanda pembe çiçekleri ile kışın sonunu, baharın başlangıcını ifade eder. Birçok etkinliğin yapıldığı çiçek açma zamanında insanlar çeşitli şekilde kutlarlar.

Sakura Ağacı Nedir?

Japon kültüründe önemli bir yere sahip olan sakura, Türkçe karşılığı ile kiraz çiçeği anlamını taşır. Latince ismi Prunus serrulata olarak geçer. Sakura ağacı, Japonya’da ise “Sakura Zensen” olarak adlandırılır. Sakura ağacı, aslında bir kiraz ağacıdır ancak meyve vermez. Bu özelliği ile diğer kiraz çiçeği ağaçlarından ayrılır. Japonya’da 600’den fazla Sakura ağacı türü olduğu bilinir. Bu sayı içerisinde hem yerli hem de melez türler bulunur. Ağacın çiçekleri farklı yaprak sayılarında olabilir. 5 yaprağı olan çiçeklere “hitoe” denildiği ifade edilirken 5 ile 10 arasında yaprağı olan çiçeklere “hanyae” denildiği bilinir. Çiçeklerin yaprakları 10’dan fazla da olabilmektedir. Bu çiçeklere ise “yae” denilir. Yerli ve melez türleri ile çeşitlilik oluşturan Sakura ağacı, özellikle de Japonya’da birçok turistin ilgisini çekmeyi başarır. Çiçeklere bakmak anlamına gelen “hanami”, çiçeklerin açtığı zamanda yapılan ve çoğunlukla bir şeylerin yiyip içildiği bir Japon geleneğidir. Her yıl Nisan ayında kiraz ağacının altında toplanan Japonlar, hanami adını verdikleri günü festival olarak kutlarlar. Yerli halkın yanı sıra hanami, Japonya’ya gelen turistlerin de yoğun ilgisini çeker.

Sakura Ağacı Nerede Yetişir?

Sakura ağacı, Japonya’nın ulusal ama resmi olmayan bir çiçeğidir. Kiraz ağaçlarının çiçek açmasını kutlama geleneği yüzyıllardır Japonya’da gerçekleştirilir. Japonya’nın farklı bölgelerinde Ocak ayından itibaren açan çiçekler, bölgenin pembe kartpostal görünümüne bürünmesini sağlar. Ancak genel olarak Mart ortası ile Mayıs başında çiçek açtığı ifade edilir. Sakura ağacı, Japonya’da ülke genelinde bin noktada bulunabilir. Japonya dışında Çin, Kore, Hindistan, Pakistan ya da Afganistan gibi ılıman iklime sahip Kuzey Yarım kürede yer alan ülkelerde yetişebileceği ifade edilir. Ayrıca Kuzey Avrupa’daki çeşitli ülkelerde de bulunur. Muhteşem görüntüleriyle kendisine hayran bırakan Sakura ağacı ülkemizde de mevcuttur. Ağacın tohumlarının ülke dışına çıkarılmasının yasak olduğu ifade edilse de Japonya tarafından dostluk simgesi olarak farklı ülkelere Sakura tohumları gönderilmiştir. Ülkemizde de birçok yerde rahatlıkla yetişebilen Sakura ağacı, İstanbul’da üç farklı noktada bulunur.

Sakura Ağacının Özellikleri

Sakura kiraz çiçeği, bakımı kolay olan ve birçok yerde yetiştirilebilen bir bitkidir. Meyvesiz bir kiraz ağacıdır ancak görüntüsüyle büyüleyen özel çiçeklere sahiptir. Yaklaşık 8 ile 10 metreye kadar uzayabilen ağacın çiçekleri çok kısa sürede dalından düşer. Sakura ağacı türlerinin kendine has birtakım özellikleri içerisinde yer alan bu detay birçok olayı sembol eder. Küçük, narin beyaz ve pembe çiçekler, iki haftada düşerler. Rüzgarın etkisiyle ülkeyi yumuşak pembe tonlarıyla boyayan Sakura ağacı, tatlı ve zarif bir aroma taşır. Kiraz çiçeklerinin hem meyvemsi hem de çiçek kokusunu andıran hafif keskin kokuya sahip olduğu belirtilir.

Hoş koku veren maddelerin karışımından oluşan kolonya, en eski parfüm çeşidi olarak bilinir. Kolonya içerisinde birçok hoş koku kullanılır. Kiraz çiçeği kokusu da bunlardan biridir. Aromalarıyla farklı duygular yaşatabilen kolonya çeşitleri, gün içerisinde evden işe kadar pek çok yerde kullanılabilmektedir. Kokulu kolonyalar arasında yer alan kiraz çiçeği kolonyası, gün boyu yenilenme ve ferahlık sunar. Selin Kolonya markası tarafından üretilen kolonya çeşitleri, cilde dost yapıları ve farklı koku seçenekleri ile dikkat çekerler. Ürünler, güzel kokuları ve özellikleri ile hijyeni desteklerler. Ferahlatıcı yapıdaki ürünler, cilde serinlik verir.

İlgili Yazılar

İyi Hissettirecek Öneriler
Devamını Oku
Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları
Devamını Oku
Parfüm Notaları Nelerdir?
Devamını Oku