Koku Güncesi

Yatak Odası İçin Dekorasyon Tüyoları

Yatak Odası İçin Dekorasyon Tüyoları/ Koridor Dekorasyonu Fikirleri

Yatak odaları güne başladığımız ve günü bitirdiğimiz yerler olarak bir evin en önemli bölümleridir. Yalnızca bedenin değil, ruhun da dinlendiği alanları birkaç tüyo ile yenilemeye hazır olun!

Yatak odası dekorasyonu için alanınızın büyüklüğü ne olursa olsun, doğru seçimler ile hayalinizdeki alanı görselleştirebilir ve inzivaya çekildiğiniz yeri kişiselleştirebilirsiniz. Basit birkaç yatak odası dekorasyonu önerileri ile konforun ön planda olduğu ve şıklığın yansımasını hissedebileceğiniz bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Bunun için akıllı mobilyalardan, yatıştırıcı duvar boyası renklerinden ve bazı yatak odası aksesuarlarından faydalanarak davetkar bir yatak odası dekorasyonu ile kendi stilinize imza atabilirsiniz.

Tarzınız ne olursa olsun basit yatak odanıza birkaç ipucu ile rahatlık ve işlevsellik ekleyerek kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Tüm evin tarzını tamamlayabilecek koridor dekorasyonu ise özen gerektiren alanlardır. Öyle ki kapıdan girildiği an bizi karşılayan bu alanlar, evin enerjisine katkıda bulunurlar. Ancak dekorasyon trendleri banyolar, oturma odaları, salonlar ve yatak odaları için takip edililirken koridorlar göz ardı edilebiliyor. Koridorları başlı başına bir oda gibi düşebilir ve küçük koridor dekorasyon fikirleri ile dilediğimiz gibi kişiselleştirebilirsiniz. İşte doğru tercihler yapmanız için sizlere rehberlik edecek yatak odası ve koridor dekorasyonu kılavuzumuz.

Hoş Bir Renk Seçin

Yatak odası dekorasyonu söz konusu olduğunda odanın havasını önemli ölçüde değiştirecek olan odanın duvarlarının hangi renge boyanacağıdır. Duvarlarda daha açık tonlar kullanmak sakin ve dinlendirici bir dekorasyon yaratmaya yardımcı olur. Kullanıcılar, duvarlarda parlak renkler yerine mavi, yeşil ya da mor gibi soğuk tonları ya da sıcak tonları tercih edebilirler. Yatak odasının yanı sıra salon ve oturma odalarından dar koridorlara ve banyoya kadar beyaz, inci grisi, mor, lacivert, nane yeşili ve gök mavisi gibi renkleri duvarlarda kullanılabilirler. Koyu tonlar ile tavanda ya da odanın bir duvarında renk patlamaları oluşturabilirler. Küçük yatak odası dekorasyonu için tercih edilebilecek beyaz, her alanı sade kullanımıyla daha geniş gösterebilir.

Mor rengi, giriş gibi alanlarda kullanarak yaşam alanlarınızı boğmadan bir renk patlaması yaratabilirsiniz. İnci grisi ile daha ilgi çekici ve sofistike bir görünüm elde edebilirsiniz. Açık renkler daha fazla alan görünümü yaratmaya yardımcı olduğu için özellikle küçük koridor dekorasyonu düzenlemelerinde açık renklere gidilebilir. Soluk bir mor tonu olan leylak ya da lila rengi, küçük koridora sahip olanların tercih edebileceği renkler arasında olup sakinleştirici bir ortam oluşturmayı destekler. Rustik mobilyalar ile biraraya geldiğinde ise kır görünümü oluşturur.

Küçük banyonuza kişilik kazandırmak için lacivert kullanabilirsiniz. Duvar rengi ile banyoda yer alan banyo makyaj masası aynı renk yapılabilir. Ancak ortamın lacivert tarafından yutulmaması için duvarların üst kısımları için krem rengini kullanabilirsiniz. Modern banyo tasarlamak isterseniz, nötr tonlarını tercih ederek daha aydınlık bir banyoya imza atabilirsiniz. Duvarları, duvar kağıdı seçenekleri ile renklendirirken daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bunun için seçimlerininizi desenli duvar kağıtlarından yana yapabilirsiniz.

Kişisel Tarzınızı Takip Edin

Yatak odası dekorasyonu fikirleri oluşturken size doğru gelen ipuçlarını takip etmeniz önemli. Aksi takdirde rahat olmayan ve ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir dekorasyon ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Etkili bir dekorasyon için tarzınızı yansıtan objelere ve mobilyalara tasarım fikirlerinizde yer açabilirsiniz.

Modern yatak odası dekorasyonu planlıyorsanız, yatak başı için sarkıt lambaları tercih edebilir, daha temiz ve düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz. Taze ve zamansız bir görünüm için doğal renklerle birlikte bol ışık kullanabilirsiniz. Duvarınızın bir tanesine geometrik duvar kağıdı asabilirsiniz. Modern bir etki yaratabilmek adına büyük aynalar da kullanılabilir. İyi depolama, sade yatak odası dekorasyonu oluşturmanın anahtarıdır. Bunun için yatak odasına uygun olacak şekilde tasarlanmış monte edilebilen dolaplar ile daha fazla alan elde edilirken minimalizim de benimsenirse ve çok fazla küçük aksesuarlar yerine önemli büyük öğelere odaklanılırsa hem sade hem de modern bir yatak odası dekorasyonu desteklenebilir.

Yatak odalarının yanı sıra koridorlar da modern ve sade dekorasyon ipuçları ile daha aydınlık dizayn edilebilir. Bunun için alan boyunca ışık akışı en üst düzeye çıkarılabilir. Büyük avizeler ile giriş yapılabilir. Koridorların ne kadar doğal ışık aldığına bakmaksızın, duvarlarda beyaz ya da nötr renkler kullanmak alanın olduğundan daha geniş görünmesine yardımcı olur. Duvarlarda seçilen renklerin diğer alanları tamamlamasına dikkat edilebilir.

Koridor dekorasyonu için fayansları tercih edebilirsiniz. Harika bir giriş yolu oluşturulmasını sağlayacak fayansları, desenli seçebilir ve farklılığı hissedebilirsiniz. Koridora estetik ve işlevsellik kazandırmak için koridor dekoru için ayna kullanılabilir. Modern koridor dekorasyonu için daire aynalar tercih edilebilir. Ayna, çekmeceli konsol ile tamamlayabilirsiniz.

Banyonuza farklı bir hava katmak için zemin ve duvarları fayanslar ile kapatabileceğiniz gibi zemininiz ahşap ile de kaplatabilirsiniz. Klasik ya da rustik tarzdan hoşlananların tercih edebileceği ahşap zemin ile ortamın havası bir anda değişebilir. Alanın daha geniş gözükmesi için lavabonun üzerine büyük bir ayna asabilirsiniz.

Mobilya Seçimine Özen Gösterin

Yatak odası dekorasyonu için stilden sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise mobilya seçimi olmaktadır. Odanın büyüklüğüne uygun şekilde seçilen mobilyalar hem rahat hareket alanları oluşturur hem de düzensiz yatak odası dekorasyonu oluşturmanın önüne geçer. Yatak odalarında çoğunlukla baskın olan mobilyalar yataklar olduğundan dolayı hangi yatak boyutunun odanızla uyumla olacağına dikkat edebilirsiniz.

Yatak odanız küçükse renk ve doku katmak için yatağınız için döşemeli bir yatak başlığı tercih edebilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu için ayaklı mobilyalara yönelerek daha açık alanlar oluşturabilir ve odanın daha küçük görünmesini önleyebilirsiniz. Fonksiyonel mobilyalar küçük alanların kurtarıcısı olurken ihtiyaçların da büyük oranda karşılanmasına yardımcı olur. Dolayısıyla bazalı karyolalılar özellikle küçük yatak odaları için seçilebilir. Böylelikle yatak, yastık ya da kıyafetler için saklama alanları açılabilir. İhtiyaç olduğu takdirde ya da yer bulunuyorsa komodin veya şifonyer de yatak odası dekorasyonu içerisinde eklenebilir ve çekmeceleri ile birtakım eşyaların muhafaza edilmesinde rol oynayabilirler. Yuvarlak hatlı mobilyalara yönelim ile odanın daha ferah olması sağlanabilir.

Yatak odası dekorasyonu için yatak yerleşimi duvar yanı ya da odanın köşesine yapılabilir. Yatak odanızda yeterli alan yoksa depolama amaçlı duvarın birini raflara ayırabilir, kitaplarınızdan aksesuarlarınıza ve çantalarınıza kadar birçok eşyayı saklayabilirsiniz. Yatak odanız genişse ve biraz daha rahatlığa odaklanmak isterseniz, yatak odası dekorasyonu planlanması yaparken berjer modellerine de yer açabilirsiniz. Odanızda kontrast oluşturmak için berjer rengini, odanızdaki açık renklerin aksine zıt tonlarda düşünebilirsiniz. Pantolonlarınızı S kancalara asarak gardıroplarınızda daha fazla alan yaratabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu biraz canlansın isterseniz saksı bitkileri ya da asılı bitkileri tercih edebilirsiniz.

Koridor dekorasyonu için konsol tercihinde bulunabilirsiniz. Koridorlar her ne kadar küçük alanlar olsalarda, alanın büyüklüğüne uygun olacak şekilde seçilen fonksiyonel bir konsol ile ekstra depolama alanı oluşturulabilir. Mobilyalar için yeterli genişlikte olmayan bu alanlar için halı kullanımına gidilebilir. Antre dekorasyonu için tarzınıza göre eski bir kilim kullanabilir ya da desenli halılara yönelebilirsiniz. Bu basit yolla koridorunuza çekicilik kazandırabilirsiniz. Hem ayakkabılarınızı giyebileceğiniz hem de çantanızı bırakabileceğiniz bir alan yaratmak için koridorunuza küçük bir bench ekleyebilirsiniz. Az yer kaplayan bu fikir ile koridorunuzu iyi değerlendirebilirsiniz.

Evlerin diğer bölümlerinde olduğu gibi banyolar için de doğru mobilya seçiminde bulunmak ve onları doğru bir şekilde konumlandırmak önemli. Banyonuzda daha fazla yer açmak adına saklama alanı fazla olan bir makyaj masası seçiminde bulunabilirsiniz. Gerekli alanlara havlularınızı ve diğer banyo malzemelerinizi yerleştirerek banyonuzda düzenli bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

Tarzınıza Aksesuar Seçimleri İle Farklı Bir Boyut Kazandırın

Odanın genişliğine bakılmaksızın, yatak odası dekorasyon oluşturmada farklı aksesuarlardan faydalanılabilir. Sıkıcı duvar görünümünün yerini çeşitli aksesuarlar ile çarpıcı hale getirebilirsiniz. Dikkat çekici bir dekorasyon oluşturmak isterseniz, farklı boyutlardaki siyah-beyaz baskılarınızı siyah renkli çerçeveler ile çerçeveleterek yatağınızın arkasındaki duvara asabilir ve duvarınıza kimlik kazandırabilirsiniz. Yatak odası dekorasyonu için tablo ve çerçeveli resimler yerine dilerseniz üç boyutlu parçalar ile duvarlarınıza hareketlilik katabilirsiniz. Bunun için farklı boyuttaki parçaları biraraya getirmeniz yeterli olacaktır. Soyut resimler ile duvarlarınızı donatabileceğiniz gibi en sevdiğiniz müzik aletlerinizi de duvara asarak ilgi alanlarınızı odanızda yansıtabilirsiniz. Dekorasyona yaz kampı hissiyatı kazandırmayı düşünenler ise küreklerden, raketlerden ve şapkalardan yardım alabilirler. Duvarlara eklenen farklı boyutlardaki ve renklerdeki harfler ile sayılar harika bir fon oluşturabilir.

Ev koridor dekorasyonu, söz konusu olduğunda kullanıcılar için bazı kısıtlamalar mevcut. Ancak duvarları iyi değerlendirerek alana hem işlevsellik hem de görsel anlamda çekicilik kazandırmak mümkün. Yüzer raflar yer kaplamadan, alana işlevsellik katabilir. Koridor dekorasyon aksesuarları ile koridorunuza kişisel bir dokunuş kazandırabilirsiniz. Bunun için aile portrelerini duvarlarınıza asabileceğiniz gibi farklı fotoğrafları ve sanat eserlerini de asabilirsiniz. Uyumlu bir görünüm elde edebilmek için fotoğraf çerçevelerinde tek renk kullanılabilir. Çerçeveli sanat eserlerini çiçekli vazo ile bir araya getirerek koridorlarınızın cazibesini artırabilirsiniz.

Banyolar, basit aksesuarlar ile kolaylıkla dikkat çekici bir yer haline bürünebilir. Bunun için havlulardan yardım alınabilir. Her bonyada bulunan havlular en gerekli aksesuarlardandır. Havlularda renk değişikliğine gitmek banyodaki görünümü değiştirmenin en basit yollarından biridir. Bunun için canlı renkleri tercih ederek renk patlaması yapabilir ya da nötr renkleri tercih ederek yumuşak geçişler sağlayabilirsiniz. Aydınlatmalı aynalar ile ortamı aydınlatırken banyonuzun cazibesini artırabilirsiniz. Duvarlara asılacak çerçeveli resimler ile banyo kişiselleştirilebilir ve yapay ya da doğal bitkiler kullanarak banyonuzu canlandırabilirsiniz. Dikkat çekici mumlar ile banyonun atmosferine hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Dekorasyonunuzu Uygun Kokular ile Tamamlayın

Son olarak yatak odası dekorasyonu, yatak odasında kullanılacak hafif ve sakin kokular ile tamamlanabilir. Zira kokular güçlüdür ve insan psikolojisi üzerindeki derin etkiye sahiptir. Kokular basit bir şekilde her türlü anıyı uyandırabileceği gibi duyguları da yönetebilirler. Bazı kokular özellikle stresi azaltmaya sağlayabildiği gibi vücudu rahatlatmaya ve daha iyi uyku deneyimi yaşatmaya da yardımcı olabilmektedir. Rahatlatmaya ve dinlenmeye yardımcı olan kokular arasında bulunan lavanta, sakinleştirici etkileri bulunan kokulardandır. Hafif lavanta kokulu bir yatak odası ruhu yatıştırarak daha iyi uyku uyumanızı destekleyebilir.

Yatak odalarında tercih edilebilecek bir diğer güzel koku ise vanilya kokusudur. Vanilyanın hafif kokusu ile uykuya dalmaya yardımcı olduğu ifade edilir. Papatya da geceleri yatak odalarında bulunması gereken kokular arasında gösterilir. Zira sakinleştirici ve huzur verici etkisi olduğu dile getirilir.

Geceleri iyi bir uyku için bu tür kokular tercih edilebilirken sabah kokuları olarak da narenciye kokuları tercih edilebilir. Özellikle sabah enerjileri için portakal kokularının ruh halini iyileştirdiği bilinir. Limon kokularının serotonini artırarak daha mutlu hissetmeyi teşvik edebileceği bilinir.

Koridorlar, mekanlar hakkında ilk izlenimlerin oluşacağı alanlardır. Dolayısıyla kişiler üzerinde iyi bir izlenim yaratabilmek için koridorlarda doğal kokular kullanılabilir. Bu doğal kokular, koridordan evin tüm odasına yayılarak atmosferin olumlu yönde değişmesini sağlayabilir. Meşe ve sedir ağacı gibi kokuların yanı sıra hem davetkar hem de sakinleştirici özellikleri bulunan kokular da tercih edilebilir.

Banyolar, evlerin önemli bölümleri arasında yer alır. Genellikle kapalı alanlar olduklarındna dolayı hafif kokuların tercih edilmesi gerekir. Kullanıcılar, lavanta, bergamot ya da limon otu gibi yumuşak çiçek ya da narenciye kokuları ile ortama ferahlık kazandırırken vanilya ya da hindistancevizi gibi kokular ile de ortama sıcaklık kazandırabilir.

İlgili Yazılar

İyi Hissettirecek Öneriler
Devamını Oku
Kolonya Kullanımı ve Kolonya Faydaları
Devamını Oku
Parfüm Notaları Nelerdir?
Devamını Oku